Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

Zapraszam na indywidualne konsultacje logopedyczne – po wcześniejszym ustaleniu godziny przez e-mail: marbie2924@edu.wroclaw.pl

Godziny pracy logopedy w roku przedszkolnym 2025/2026

WTOREK       8:00-12:00

ŚRODA         8:00-12:30

CZWARTEK   8:00-12:30

Zachęcam do kontaktu!

Logopeda – mgr Marita Biernat

Czym zajmuje się logopeda na początku roku szkolnego,
zanim zacznie prowadzić zajęcia logopedyczne?

Badania przesiewowe

To pierwszy krok organizacji pracy terapeuty na cały rok szkolny. Badania mają na celu wychwycenie z grupy tych dzieci, które mają trudności
w zakresie mowy, języka i/lub komunikacji. Na podstawie otrzymanych wyników logopeda sporządza krótką informację
o stanie rozwoju mowy ich dzieci (z zaznaczeniem, czy dziecko kwalifikuje się do terapii logopedycznej, czy też nie).
Dziecko zostaje objęte pomocą logopedyczną wyłącznie po podpisaniu zgody przez Rodzica!

Konsultacje z Rodzicami

Jeśli Rodzic ma do przekazania ważne informacje, dotyczące:
nieprawidłowości w rozwoju, dotychczasowej terapii logopedycznej,
istotne wyniki badań lub chciałby omówić niepokojące go sprawy związane z rozwojem dziecka – początek roku szkolnego jest do tego najlepszym czasem!
Logopeda na pewno weźmie pod uwagę wszystkie te dane podczas planowania terapii.
Jest to konieczne, jeśli oczekujemy udanej współpracy i efektywnej terapii.

Gotowe plany terapii

Przygotowywany jest grafik zajęć logopedycznych. Logopeda może również załączyć ogólne wskazówki dotyczące
tego, jak zorganizowane będą zajęcia (np. informacja o systematycznym przynoszeniu zeszytu do terapii)
lub w jaki sposób i z jaką częstotliwością należy wykonywać ćwiczenia logopedyczne w domu.

Etapy rozwoju mowy dziecka

Człowiek od urodzenia tkwi w rzeczywistości językowej – poznaje ją i aktywnie w niej uczestniczy: słuchając, mówiąc, jak również pisząc i czytając. Mowa uzależniona jest od zdolności myślenia, choć odwrotna współzależność jest już mniej oczywista. Osoby nie mówiące potrafią także myśleć, choć ich myślenie przebiega w sposób mniej precyzyjny. Mowa nie może istnieć bez myślenia, a myślenie jest podstawą, na której się kształtuje mowa. Odbiór czyli w uproszczeniu rozumienie i nadawanie czyli mówienie zależy od prawidłowego działania: mózgu, narządów artykulacyjnych (język, usta, itd.), oraz narządu słuchu.

Okres przygotowawczy

W okresie płodowym rozwija się mózg i narządy artykulacyjne. W okresie tym kształtuje się także mózg – jego półkule.  Lewa półkula odznacza się szczególną  specjalizacją w odniesieniu do języka i mowy.  To także okres kształtowania się i rozwoju narządów: oddechowego, fonicznego i artykulacyjnego. Wiele miesięcy przed urodzeniem dziecko ćwiczy ruchy oddechowe, co daje mu możliwość wydobycia krzyku po narodzeniu i przełączenia oddechu.

Okres melodii

Po urodzeniu maluch komunikuje swoje potrzeby za pomocą: płaczu, krzyku, śmiechu, gaworzenia, gestów, spojrzenia czy mimiki. Dziecięce komunikaty są dobrze rozumiane przez osoby pozostające z nim w bliskiej relacji. Z czasem dziecięca wokalizacja zaczyna się rozrastać od płaczu poprzez śmiech i głużenie samogłoskowe („aaa”, „uuu”) do gaworzenia. Dziecko uczy się łączyć spółgłoski z samogłoskami i powtarza wielokrotnie ten sam dźwięk, ucząc się naśladownictwa („gugu”, „gaga”, itp.).

Okres wyrazu- 1-2 rok życia

W tym czasie nasza pociecha posługuje się pojedynczymi wyrazami,  które pełnią    rolę   całej wypowiedzi.  Nabywa umiejętności mówienia o przedmiotach i osobach, których nie ma w najbliższym otoczeniu. Słownik dziecka powinien zawierać kilkadziesiąt słów. Mimo trudności w wypowiadaniu pewnych głosek,  mowa dziecka powinna być zrozumiała dla osób z najbliższego otoczenia.

Okres zdania – 2-3 rok życia

Dziecko rozumie mowę rodziców, układa pierwsze zdania złożone z dwóch wyrazów (rzeczownik + czasownik), np. Mama bum bum (co znaczy Mama jedzie). Stopniowo pojawiają się wypowiedzi dłuższe – cztero-pięcio wyrazowe. Pojawiają się także pytania i zdania rozkazujące. Oczywiście sposób artykułowania dźwięków nie jest jeszcze poprawny.  W tym okresie prawidłowo powinny być realizowane spółgłoski: [P, B, M, F, W, K, G, H, T, D, N, L] oraz samogłoski ustne [A, O, U, E, Y, I], a czasem nosowe: [Ą, Ę]. W tym okresie maluch tworzy własne określenia które są nazywane neologizmami dziecięcymi.

Okres swoistej mowy dziecięcej 3–6 r.ż.

Dziecko powinno porozumiewać się z otoczeniem, a jego mowa powinna być w pewnym stopniu ukształtowana. Brzmienie wyrazów jest już zbliżone do prawidłowego. Trzylatek powinien budować zdania i poprawnie wymawiać wszystkie głoski, poza: [S, Z, C, DZ], [SZ, Ż, CZ, DŻ] oraz [R], którą często na tym etapie zastępuje głoską [L]. Często między czwartym a piątym rokiem życia pojawia się głoska [R], a jej opanowanie jest dla dziecka na tyle dużym osiągnięciem, że czasem jej nadużywa, zamieniając głoskę [L]. Jest to naturalny etap hiperpoprawności, z którego dziecko wyrasta. Mowa pięciolatka jest już całkowicie zrozumiała. Jeśli jakieś głoski nie są wymawiane, jest to najlepszy moment aby wspomóc rozwój mowy poprzez zastosowanie ćwiczeń artykulacyjnych. U sześciolatków mowa powinna być opanowana pod względem dźwiękowym.